Dzisiaj jest sobota 15 Grudnia 2018, godzina: .
Imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian, Ireneusz
Login: Hasło
     
     
Nawigacja
ICE Pozwól sobie pomóc
Reklama
Współpracujemy
Szydłowiec
Reklama
Zareklamuj się na www.oronsko.info
FaceBook
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została utworzona 5 marca 1957 roku i objęła następujące miejscowości: Orońsko, Guzów, Wólkę Guzowską, Krogulczę Suchę, Krogulczę Mokrę, Dobrut, Śniadków (odłączone od parafii w Kowali) oraz Kolonię Chronów (odłączona od parafii Mniszek).

Kaplica z której korzystali parafianie, pomimo rozbudowy nie mogła pomieścić wszystkich uczestników nabożeństw, dlatego ksiądz proboszcz Józef Janicki wystąpił z inicjatywą rozpoczęcia budowy kościoła w pobliżu trasy E-77 na końcu wsi, w kierunku Radomia. Projekt wykonał architekt warszawski Władysław Pieńkowski. W listopadzie 1959 roku parafianie rozpoczęli prace przy fundamentach. Niestety, już 11 lipca 1960 roku władze zamknęły budowę. Powodem były zarzuty dotyczące budowania na prywatnym gruncie, braków w przygotowaniu organizacyjnym, w zabezpieczeniu kadrowym, a także brak nadzoru. Zrozpaczeni i rozgoryczeni parafianie bezskutecznie starali się o zniesienie zakazu. Zakupione w 1967 roku dzwony: "Maria Wniebowzięta", "Józef" i "Stanisław" wciąż jeszcze wzywały na modlitwę do zbyt ciasnej kaplicy.

Mijały lata, a władze nie wyrażały zgody na budowę kościoła. 15 maja 1972 roku w Orońsku nowym proboszczem został pochodzący z Radomia ksiądz Zbigniew Zasoń. Dotychczas prowadził pracę duszpasterską jako wikary w Skrzyńsku, Śniadkowie, Końskich, przez sześć lat w Szydłowcu i w parafii świętego Jana w Radomiu. Z całą energią wydał batalię o zniesienie zakazu budowy kościoła i wygrał ją.

Zmieniono lokalizację, zdecydowano się na plac o powierzchni 1 hektara, znajdujący się przy trasie do Łazisk, w pobliżu cmentarza. Przyjęto do realizacji projekt architektoniczny Władysława Pieńkowskiego i Konstantego Jankowskiego. Prace rozpoczęto 15 kwietnia 1974 roku po czternastu latach walki o udzielenie zezwolenia na budowę. W akcie erekcyjnym z 15 czerwca 1975 roku zapisano, że kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI, został przywieziony z Rzymu i przekazany dla nowego kościoła przez księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego.

Ksiądz proboszcz zadbał o pozyskanie jak najlepszych fachowców, którzy przyjechali z różnych stron Polski. Nadzór techniczny powierzono Henrykowi Sarwińskiemu ze Skarżyska-Kamiennej, kierownikiem budowy został Józef Kmak z Burzyna, kamieniarze przybyli z Piwnicznej i Grybowa.

Ogromny wkład w budowę wnieśli parafianie, którzy przepracowali społecznie 8500 dniówek roboczych. Do budowy obok tradycyjnej cegły użyto najtrwalszych, najszlachetniejszych materiałów: polodowcowych kamieni narzutowych, piaskowca ze Smiłowa, marmurów. Stolarkę we wnętrzu wykonano z drewna dębowego. Kościół o powierzchni 820 metrów kwadratowych i kubaturze 6330 metrów sześciennych powstawał cztery lata i cztery miesiące. Został poświęcony 13 sierpnia 1978 roku przez księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego, który odprawił pierwsze nabożeństwo w nowowybudowanej świątyni.

W latach 1980-1983 zostało uporządkowane otoczenie kościoła. Następnym etapem prac było wyposażenie wnętrza kościoła. Posadzkę terakotową ułożono w 1992, a marmurową w 1993 roku. Tabernakulum zaprojektował Władysław Pieńkowski, sześć marmurowych kropielnic wykonała Magdalena Falender, a figurę Madonny znajdującą się nad głównym wejściem Kazimierz Jęczmyk. Okna ozdobiono witrażami, które zaprojektowali i wykonali Maria Roga-Skąpska i Jerzy Skąpski. Stacje Drogi Krzyżowej i figura Matki Bożej są autorstwa Józefa Marka. Ten sam artysta zaprojektował ołtarz wielki i boczny, ambonę oraz chrzcielnicę. Organy wykonane w Warszawie znajdują się w kościele od 1987 roku.

W 2002 roku nowym proboszczem parafii został ksiądz Bolesław Mikrut. Ukończył on budowę nowego ogrodzenia cmentarza, doprowadził do kolejnego uporządkowania placu wokół świątyni, a także odnowienia jej wnętrza, rozpoczął budowę kaplicy. Postanowił również zachęcić parafian do jeszcze liczniejszego uczestnictwa w nabożeństwach. Wprowadził spotkania z młodzieżą, studentami, ministrantami oraz utworzył scholę śpiewająca pieśni w czasie mszy. W parafii działa również kilka kółek różańcowych. Msza święta w pierwszą niedzielę każdego miesiąca jest odprawiana właśnie w intencji ich czcicielek.

Zgłoś błąd na stronie
Przy zgłoszeniu jakiegokolwiek znalezionego błędu, prosimy o udzielanie jak najwięcej informacji.

Błąd:
W celu przyśpieszenia poprawy błędu,
prosimy podac cały link z paska adresu przeglądarki.
Link:
Opis:
Wspólpraca i Przyjaciele
Wierzbica.net Oronka Orońsko Ochotnicza Straż Pożarna w Orońsku www.iPart.pl - agencja reklamowa
Statystyki reklamowe | Nasz button i userbar
Wygenerowano w sekund: 3.22 1,151,218 Unikalnych wizyt

Copyright © www.oronsko.info 2006 - 2010

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Oryginal Aero7Theme by kot2007, recoded & redesigned www.ipart.pl