Dzisiaj jest sobota 15 Grudnia 2018, godzina: .
Imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian, Ireneusz
Login: Hasło
     
     
Nawigacja
ICE Pozwól sobie pomóc
Reklama
Współpracujemy
Szydłowiec
Reklama
Zareklamuj się na www.oronsko.info
FaceBook
O Orońsku
Miejscowość Orońsko leży na terenie Równiny Radomskiej (po jej południowej stronie) w województwie mazowieckim w powiecie szydłowieckim przy międzynarodowej trasie E-77. Przecięta tym traktem z północy na południe ma dogodne połączenie z Radomiem (15 km) i Warszaw? (120 km) oraz z Szydłowcem (13 km), Kielcami (61 km) i Krakowem (180 km). Trakt krakowski krzyżuje się we wsi z regionalną drogą wiodącą od zachodu do Łazisk i Mniszka (11 km), gdzie łączy się z trasą T-12, oraz przez Rudę Wielką do Wierzbicy (10 km).

Położenie wsi określają współrzędne geograficzne: 51°18'48.671"N, 20°59'19.968"E. Wieś zlokalizowana jest w dolinie rzeki Oronki w jej dolnym biegu. Oronka, największa rzeka na tym terenie, bierze swój początek pod Maliszowem i po przepłynięciu 18 km wpada na terenie Bąkowa (wieś sąsiadująca z Orońskiem) do Szabasówki, dopływu Radomki. Oronkę dawniej tworzyły niezliczone meandry i była to rzeka moczarów, błot i rozlewisk. Obecnie jej koryto jest uregulowane i zasila 131 hektarów powierzchni stawów hodowlanych w Orońsku.

Miejscowość Orońsko istnieje już kilkaset lat. Jednak nazwa miejscowości nie zawsze była taka sama. Forma, która obowiązuje dzisiaj, ukształtowała się dzięki wielokrotnym zmianom nazw obowiązujących dawniej. Pierwsza informacja na temat nazwy miejscowości pochodzi z "Księgi beneficjów diecezji krakowskiej" napisanej w latach 1470-1480 przez Jana Długosza. W dziele tym użył on nazwy Orańsko. Pochodzi ona od wyrazu orane, który nazywał miejsce zaorane lub nadające się do orania, a więc do rolniczej uprawy ziemi. Kolejne nazwy wsi to Oranysko (1508) i Oransko (1569) użyte przez Adolfa Pawlińskiego w publikacji "Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym ujęta". Pomiędzy tymi nazwami, w 1566 roku w "Rejestrze podymnego starostwa radomskiego" pojawiła się nazwa Oranisko, pochodząca od pospolitej nazwy zaoranego pola. Kolejna forma nazwy miejscowości to Orońsk. Używał jej często Franciszek Ksawery Christiani, a także Józef Brandt. Była również stosowana w dokumentach, wydawnictwach urzędowych oraz poważnych publikacjach naukowych. Nazwy Orońsko po raz pierwszy użył Franciszek Siarczyński pod koniec XVIII wieku w "Opisie powiatu radomskiego". Dzisiejsza nazwa występowała także w wydawnictwach i drukach urzędowych XIX i XX wieku. Natomiast oficjalne potwierdzenie administracyjne uzyskała w pierwszym spisie miejscowości, którym była "Tabela miast, wsi i osad Królestwa Polskiego" z 1827 roku.

W Orońsku ma siedzibę Urząd Gminy Orońsko, parafia rzymskokatolicka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Brandta, Publiczne Gimnazjum, poczta, dwa Banki, Ośrodek Zdrowia, Ochotnicza Straż Pożarna, zakłady usługowe, sklepy oraz Centrum Rzeźby Polskiej z galeriami sztuki, Muzeum Józefa Brandta, Muzeum Rzeźby Współczesnej z pracowniami rzeźbiarskimi i usługowymi pracowniami technicznymi oraz hotelem z zapleczem gastronomicznym.
Zgłoś błąd na stronie
Przy zgłoszeniu jakiegokolwiek znalezionego błędu, prosimy o udzielanie jak najwięcej informacji.

Błąd:
W celu przyśpieszenia poprawy błędu,
prosimy podac cały link z paska adresu przeglądarki.
Link:
Opis:
Wspólpraca i Przyjaciele
Wierzbica.net Oronka Orońsko Ochotnicza Straż Pożarna w Orońsku www.iPart.pl - agencja reklamowa
Statystyki reklamowe | Nasz button i userbar
Wygenerowano w sekund: 1.71 1,151,219 Unikalnych wizyt

Copyright © www.oronsko.info 2006 - 2010

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Oryginal Aero7Theme by kot2007, recoded & redesigned www.ipart.pl